Bağış

Angelo

Yeni Üye
Üye
Katılım
15 Ocak 2019
Mesaj
22
Alınan Beğeni
10
Puan
3
#1
Bircok fansubda gordugum bir alan olan olan bagis bolumu acaba neden yok?
Elbette kar amaci gudulmedigi belirtilmis ama bagis olmali sahsimca. Belki de fansub daha da buyudukten sonra dusunulebilir.

Ayrica sitede HİÇ reklam olmamasi da gozden kacmiyor
 

Zentaro

Kurucu
Site Yetkilisi
Fansub Kurucusu
Anime Ekibi Lideri
Fansub Yetkilisi
Çevirmen
Moderatör
Kodlayıcı
Grafiker
Zamanlayıcı
Üye
Redaktör
Katılım
25 Temmuz 2016
Mesaj
63
Alınan Beğeni
70
Puan
18
Yaş
23
#2
Aslında gelir konusu bizim için büyük sıkıntı teşkil ediyor. Bir çeviri grubunu ayakta tutmak bedava değil, sitenin alan adı ve hostinginin sağlanması lazım, üstüne bir de VDS kullanıyoruz onun da aylık ücreti var.

Gider ve gelirlerimiz konusunda çok şeffaf olacağım, size tam sayılarıyla yazacağım.

Hostingi sponsorumuz sağlıyor ancak alan adı ve VDS ücretlerini düzenli olarak ödemek zorundayız. Alan adı ücreti yıllık 100TL, ama bu fiyat her sene artıyor hem sitedeki ziyaretçi sayısından dolayı alan adımız değerlendiği için hem de enflasyondan dolayı. VDS'ye gelince, onun fiyatını en fazla etkileyen şey enflasyon. VDS'yi ilk aldığımızdaki aylık ödemesi 20TL'yken şu anda onun için aylık 47.20TL ödüyoruz. Peki bunları nereden karşılıyoruz?

Bölümleri yüklediğimiz izleme sitelerinden para kazanıyoruz ancak hepsinden değil. Dailymotion'dan teoride yüzlerce dolar kazanmış olmamıza rağmen parayı çekmemiz mümkün değil, çünkü Dailymotion'ın karışık partnerlik işlemleri var. Öbür alternatiflerdense yalnızca Openload ve Streamango parayı kolayca çekmemize imkân veriyor ama onlar da belli bir kazancı aşmadan parayı vermiyor. Streamango platformuna yeni sayılırız, eskiden oraya yüklemiyorduk. Openload'a gelince, oradan şu ana kadar toplamda 61.48$ çekmişiz ve düşününce gerçekten iyi para gibi gözüküyor ama durum öyle değil. Bu, kurulduğumuzdan beri, yani 3 yılda kazandığımız para, ve hak ettiğimizin çok altında. İzlenmelerimiz oldukça fazla, en çok izlenen ilk 3 fansubdan biriyiz muhtemelen ama Openload, Türkiye'den gelen izlenmelere çok fazla ödemiyor. Kaldı ki, bu 61.48$'ın da 40.94$'ını, 1$ henüz 3TL'nin altındayken çekmiştik ve giderlerimizi karşılamakta kullanabildiğimiz miktar ancak bu kadardı, daha sonra PayPal Türkiye'den çekildi çünkü. PayPal'ın çekilmesiyle beraber sonradan kazandığımız parayı (20.54$) çekmek için kullanabileceğimiz alternatiflere yöneldik ama onlar da sınırlı çünkü Openload hepsiyle ödeme yapmıyor. Dahası, size ne olduğunu anlatayım: Düzgün bir şekilde parayı çekebileceğimiz tek site bir Rus çevrimiçi ticaret sitesiydi ve parayı o siteye geçirdikten sonra paraya dokunmamıza izin vermedi, yalnızca sınırlı sayıda başka sitelere transfer edebiliyorduk. Öyle yaptık, ama o site de uluslararası transfere izin vermiyordu, yani parayı herhangi bir Türk bankası veya kartına getiremiyorduk. Son çare Yandex.Money'e transfer ettik parayı ama o da Rus pasaportu olmadan parayla uluslararası bir işlem yapmamıza izin vermiyordu. Sadece bu da değil, tüm bu transfer işlemlerinde komisyon ücreti ödedik, paranın büyük kısmı zaten komisyon ücretlerinde harcandı. Sonuç? Para hala Yandex.Money'deki hesabımızda duruyor, herhangi bir işlem uygulayamıyoruz!

Bağışa gelince... Eskiden bir bağış linkimiz vardı, PayPal'dan almıştık. Ama bilin bakalım ne oldu? PayPal Türkiye'den çekildi! Dolayısıyla da link geçerliliğini yitirdi, ve bağış yapılabilecek bir banka hesabı açmakla da uğraşmadık, gerçi yakın bir zamanda yeni bir bağış yöntemiyle ödeme alabileceğimizi keşfettim ve kısa süre içinde bağış kısmı açmayı planlıyoruz.

Reklam konusu da şöyle: Aslında biz gerçekten reklam almaya çalıştık. Ancak kaliteli reklam bulmak zor. Bir siteden aldığımız reklamlar hep pop-up şeklindeydi ve böyle sinir bozucu reklamların itibarımızı düşüreceğine karar verip almadık. Reklam konusunda asıl kurtarıcı olan Google Adsense de bize reklam vermiyor, çünkü çevirdiğimiz bölümlerin telif hakkına sahip değiliz, her ne kadar kendi emeğimizi içine katsak da. Ama bu konuda sitemizin tasarımının da babası olan KageHoshi'nin projeleri var, bir blog açtık, blog hala yeni olduğu için pek içerik yok ama bloğu geliştirdikten sonra orayı Adsense'e onaylatabiliriz, böylece Adsense'den reklam alabiliriz. Bu da olmazsa son seçeneğimiz bizzat reklam almak, yani sitedeki boş alanlara reklam panoları yerleştirip "Buraya bakarlar" falan yazmak :D Sitemize gelen günlük ziyaretçi sayısı hayli fazla, ancak yine de reklam talebinde bulunacakların çok olduğunu düşünmüyoruz. Yine de aklımızda var.

Şimdi soruya geri dönelim. Diyeceksiniz ki "E kim ödüyor o zaman?". Giderlerin hepsi çoğunlukla benim, bazen de gruptaki dostlarımın, özellikle de RedGhost'un cebinden çıkıyor.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)